Прес-релізи

Технічні складнощі з адмініструванням відпуску спирту мають бути вирішені найближчим часом.

Технічні складнощі з адмініструванням відпуску спирту мають бути вирішені найближчим часом.

У зв’язку з введенням в дію з 01 липня 2019 року окремих положень Податкового кодексу України у ДП “Укрспирт” та наших контрагентів і покупців виникли складнощі з відвантаженням спирту.  

Цей законопроект був прийнятий щоб посилити боротьбу з контрафактом,  спростити обіг технічного спирту та запустити ринок біопалива і спиртомісних речовин,  але потребував підготовки регуляторних актів що регламентують застосування системи електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП) на обіг спирту в Україні.

Справа в тому що, Законом з 01 липня 2019 року виключено ст. 230.131 Податкового кодексу України, відповідно до якої під час відвантаження спирту етилового представник контролюючого органу на акцизному складі підприємства робить відмітку на товарно-транспортній накладній, зареєстрованій в Єдиному реєстрі товарно-транспортних накладних на переміщення спирту етилового та алкогольних напоїв, про погодження його відпуску шляхом проставляння штампа “Виїзд дозволено” та особистого підпису, зазначає час виїзду та показники пробігу транспортного засобу, реквізити акту про відвантаження і прийняття спирту етилового, а також здійснює запис у журналі реєстрації відвантаження спирту етилового; протягом трьох днів надсилає довідку про відвантаження спирту етилового контролюючому органу за місцезнаходженням покупця спирту, про що робить відмітку в зазначеному журналі.

Разом з тим, п. 230.13 ст. 230 Податкового кодексу України передбачає, що під час ввезення спирту представник контролюючого органу на акцизному складі підприємства, на якому виробляються горілка та лікеро-горілчані вироби:

а) робить відмітку на товарно-транспортній накладній, зареєстрованій в Єдиному реєстрі товарно-транспортних накладних на переміщення спирту етилового та алкогольних напоїв, про погодження його ввезення шляхом проставляння штампа "В'їзд дозволено" та особистого підпису, зазначає час в'їзду та показники пробігу транспортного засобу, здійснює запис у журналі реєстрації отримання спирту етилового, а також бере участь у роботі комісії з приймання спирту етилового;

б) надсилає протягом трьох діб довідку про отримання спирту етилового представнику контролюючого органу на акцизному складі підприємства, що відпустило спирт, про що робить відмітку в зазначеному журналі.

В той же час, згідно ст. 17 Закон України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального” передбачається, що за вивезення спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів з території акцизного складу або транспортування такої продукції без відмітки представника органу доходів і зборів на товарно-транспортній накладній про погодження відпуску - 200 відсотків вартості вивезеної або транспортованої продукції, але не менше 15000 гривень.  

З 01 липня 2019 року п. 230.18 ст. 230 Податкового кодексу України поширюється на горілку та лікеро-горілчані вироби, оскільки з даної статті було вилучено словосполучення “спирт етиловий”. Таким чином, дана норма Податкового кодексу України регулює виключно транспортування горілки та лікеро-горілчаних виробів, відвантажених з акцизного складу підприємства, на якому виробляються горілка та лікеро-горілчані вироби, без товарно-транспортних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі товарно-транспортних накладних на переміщення алкогольних напоїв, з відміткою представника контролюючого органу на акцизному складі забороняється. Порядок ведення Єдиного реєстру товарно-транспортних накладних на переміщення алкогольних напоїв встановлюється Кабінетом Міністрів України. Отже, ДП “Укрспирт” не може сформувати товарно-транспортну накладну, зареєструвати її, а представник контролюючого органу на акцизному складі поставити відмітку “Виїзд дозволено”.

Таким чином, правові колізії нормативно-правових актів унеможливлюють реалізацію норм Податкового кодексу України і фактично зупиняють виробничу діяльність бюджетоутворюючого підприємства країни через ризики застосування до підприємства штрафних санкцій з боку контролюючих органів. 

Слід звернути увагу, що підприємство має зовнішньоекономічні контракти, договори щодо поставок спирту етилового в яких визначено терміни, графіки, місця відвантажень спирту етилового та штрафні санкції за порушення умов договорів, в тому числі щодо графіків поставок.

Фактичне зупинення господарської і виробничої діяльності ДП “Укрспирт” призведе до надзвичайно негативних наслідків у спиртовій галузі країни: відсутність надходжень до державного бюджету України із сплати акцизного податку та інших обов’язкових платежів, необхідність вітчизняним споживачам здійснювати закупівлю спирту етилового з-за кордону, занепад цілих містечок і сіл, утворених навколо спиртових заводів, невиплати заробітної плати, залишення без роботи близько 5 000 людей та інше.

Враховуючи вищевикладене,  ДП “Укрспирт” звернулося до Міністерства фінансів України, Державної  фіскальної служби України, Міністерства  аграрної політики та продовольства України

з проханням в найкоротший термін роз’яснити ДП “Укрспирт” механізми та способи відвантаження спирту етилового та в терміновому порядку розглянути питання стосовно приведення у відповідність до норм Податкового кодексу України інших нормативно-правових актів України, зокрема Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального”.

Технічні складнощі з адмініструванням відпуску спирту мають бути вирішені найближчим часом.  ДП “Укрспирт”  готово до відвантажння продукції та чекає на рішення, що регулює правову колізію і унеможливить накладання  податкових санкцій на підприємство. 

Дата: 04.07.2019
Зворотній дзвінок
Зворотній дзвінок