Прес-релізи

Перспектива ДП "Укрспирт" - у збільшенні виробництва біоетанолу, в.о. директора Юрій Лучечко.

Перспектива ДП "Укрспирт" - у збільшенні виробництва біоетанолу, в.о.  директора Юрій Лучечко.

Нинішнє керівництво вважає, що державне підприємство має зосередитися на переробці, для того щоб випускати більше продукції з доданою вартістю.

Минулий рік для державного підприємства "Укрспирт" був неоднозначним. Уникнувши дефолту в 2017 році, новому керівництву вдалося в 2018 році наростити експорт етилового спирту, модернізувати потужності на деяких підприємствах і навіть поставити на нові ринки готовий продукт. У тому ж році, Антимонопольний комітет звинуватив підприємство у зловживанні монопольним становищем, а саме у встановленні ціни на спирт на різному рівні, без прив'язки до обсягів закупівлі, і виписав штраф на 33 млн грн.

В ДП "Укрспирт" на це відповіли, що тричі зверталися в Антимонопольний комітет за роз'ясненням, як регулювати ціноутворення для постійних покупців.

Delo.ua поговорило з виконуючим обов'язки гендиректора Юрієм Лучечко про ціноутворення, в якому обсязі інвестицій потребують всі підприємства "Укрспирту", чи готове воно до приватизації, і чому сам Лучечко вважає, що втрата державою цього активу - велика помилка.

З якими підсумками підприємство ДП "Укрспирт" закінчило 2018 рік?

Минулий рік був складний, оскільки потенційних партнерів відштовхнкло питання прозорих закупівель, відсутність ділової репутації, накопичення штрафних санкцій та пені. Але нам вдалося уникнути банкрутства. Така загроза була в кінці четвертого кварталу 2017 року, коли я обійняв посаду директора. Стояло завдання наростити обсяг виробництва і за підсумком отримати дохід в розмірі 11 млн грн. У 2018 році чистий прибуток подвоївся до 22 млн грн. Ми показуємо зростання і процес модернізації виробничих потужностей. Довіра до підприємства відновлено, і ми націлені на те, щоб в цьому році поліпшити результати 2018 року.

У 2018 році «Укрспирт" сплатив близько 400 млн грн податку в бюджет держави. Також "Укрспирт" побічно генерує близько 700 млн грн акцизного податку щомісяця. Тобто компанії, які купують наш спирт, платять щомісяця податок в розмірі 700 млн грн.

Обсяг експорту спирту етилового в 2017 році склав 67,9 млн грн (546,5 тис. Дал), а в 2018 році - 98,7 млн ​​грн (785,0 тис. Дал).

Що змінилося на підприємстві з моменту вашого приходу на посаду голови компанії?

В першу чергу збільшилося зростання виробництва і з'явився інтерес з боку інвесторів. Моїм завданням було стабілізувати роботу підприємства і провести підготовку до приватизації. Завдяки нашим зусиллям сталася диверсифікація продукту, зниження податкової ставки і переорієнтація на горілчані компанії. Законодавча база щодо зниження податкової ставки дасть надію, що підприємство почне працювати, і ми не будемо імпортувати спирт з Білорусі, Молдови, Польщі та Прибалтійських країн.

Важливо розуміти, що ми запустили практично неробоче підприємство.

ДП "Укрспирт" може стати незамінним для України. Наприклад, Бразилія є найбільшим виробником і експортером біоетанолу. В країні добавки біоетанолу в паливо становлять близько 60%, в Швеції 40%. У законопроекті, який, ми сподіваємося, візьмуть, передбачено мінімальну кількість добавки - 5%. Найбільше зростання може стимулювати держава. Це говорить про те, що в Україні почнуть виробляти власний паливний продукт.

Друге, що нам вдалося зробити, це відновити виробництво державної горілки. Ні для кого не секрет, що сьогодні на ринку багато контрафактної продукції. Є випадки смертельних отруєнь, тому виробництво державної горілки актуально, оскільки ми відповідаємо за якість продукту.

ДП "Укрспирт" виробляє горілку за власною рецептурою.

Який обсяг інвестицій був виділений державою в 2018 році на модернізацію ДП "Укрспирт"?

Ми провели технічний аудит, аналіз роботи підприємств і прийшли до висновку, що заводи довгий час не оновлювалися. Устаткування зношене на 75%. Протягом п'яти років на модернізацію буде потрібно приблизно 1,5 млрд грн. В цьому році з бюджету компанії було вкладено в "реабілітацію" підприємства близько 44 млн грн.

"Укрспирт" часто звинувачували в непрозорих закупівлях газу, сировини, електроенергії, посилаючись на корупційні схеми колишніх керівників. Але ми стали першим державним підприємством, яке вийшло на енергетичну біржу. Весь 2018 рік ми купуємо газ за найкращою ціною, завдяки цьому змогли знизити вартість готового продукту. Заощаджені гроші були вкладені у модернізацію основних потужностей, відремонтовано близько 10-12 діючих підприємств. Тепер вони можуть виконувати план в повному обсязі.

На жаль, силами підприємства ми не вирішимо всі проблеми. У держбюджеті підтримки не передбачається, а залучення кредитів для підприємства невигідно. Тому зараз ми працюємо над великим проектом.

Ми змогли зацікавити китайських інвесторів і сподіваємося, що вони погодяться інвестувати в компанію.

Завдяки інвестиціям ми зможемо закінчити модернізацію і закріпитися на ринку Китаю. Китайці зараз фінансують переробні компанії через фонди, щоб потім на постійній основі отримувати сировину для своєї країни. Ми провели переговори і сподіваємося, що за підсумком підпишемо контракт і створимо стратегічний план з модернізації підприємства на 5 років (2019-2023 рр.).

Ви заявляли про плани по будівництву біоетанольного заводу, на якому етапі будівництво зараз?

Завод будується в Тернопільській області. На даному етапі необхідно вкласти кілька мільйонів гривень, і ми закінчимо будівництво. Це буде наш флагман, і я сподіваюся, що в найближчі два місяці 2019 року ми зможемо його запустити.

Який обсяг продукції підприємство "Укрспирт" відправило на експорт, і які нові країни були відкриті для збуту?

У 2018 році частка експорту збільшилася на 120%. Основними експортерами є Польща і Німеччина. На експорт в Німеччину відправлялася горілка торгових марок "Старожитня" і "Наша воля" в ємкостях 0,5 л і 1 л.

У 2019 на експорт в Азербайджанську Республіку відвантажено першу партію горілки торгової марки "Український дух" (Ukrainian spirit) 0,7  л.

Почали експортувати до Туреччини, але турецька ліра трохи обвалилася, і ми призупинили відправки через нерелевантність ціни. Основний продукт, який має сенс відправляти на експорт - це технічні спирти і біоетанол. Ринок Європи для нас відкритий, але необхідно модернізувати виробництво, щоб залишати якомога більше сировини в межах країни.

Обсяг реалізації горілки на експорт в 2018 році склав 3628 декалітрів (або 33 080 пляшок) на суму 28 820 євро (або 1 443,7 тис. Грн).

Дуже складно виходити на нові ринки з вільною конкуренцією, змагатися з Китаєм і Пакистаном, які працюють за новими технологіями переробки зернових. Наприклад, Китай обробляє 17 товарних позицій кукурудзи та зернових. На жаль, у нас немає таких можливостей. У нашій країні є великий аграрний потенціал по глибокій переробці зернових і відходів цукрового виробництва. Нажаль, більшість сировини йде на експорт з нульовою націнкою до вартості. Спиртові підприємства - це заводи з переробки, і спирт це не тільки горілка. Якщо досліджувати загальний ринок речовин з вмістом спирту, то харчовий спирт становить 5%, а 95% - це технічний спирт.

Які стратегічні кроки вживаєте, щоб підготувати підприємство до приватизації?

Перше - це нормативна база, яка дасть можливість продати підприємство за хорошою ціною. Друге - виробництво біоетанолу, яке незабаром стане обов'язковою добавкою. У країнах Європейського Союзу вже багато років в обов'язковому порядку використовуються добавки альтернативних видів палива (біоетанол - ред). Третє - введення мораторію на стягнення грошових коштів за 2010-2015 рр. І останнє - ми запустили процес переоцінки наших основних засобів та обладнання.

В яку суму оцінюється підприємство?

Для мене це взагалі безцінний актив. Завжди можна віддати все в приватні руки, але де гарантії, що це рішення принесе прибуток? Якщо зараз у держави є важелі для контролю роботи підприємства, в разі покупки приватна особа буде працювати за своїми правилами і не вирішить проблеми контрафакту. Я вважаю, що правильним рішенням буде залишити актив в підпорядкуванні державі. Спирт є рентабельним продуктом. Підприємство можна переоформити на акціонерне товариство, щоб акціонери контролювали роботу і брали участь у розвитку підприємства.

Як приклад візьмемо Канаду. Як в країні працює ринок алкоголю - будь-яке державне підприємство виготовляє продукт і відправляє його на державний склад. Потім підприємство знаходить ринок збуту, після чого підписується тристоронній договір: горілка продається в магазині, магазин розраховується з державним складом, склад повертає виробникові гроші за товар. Така система дає державі можливість контролювати кожен крок. Це відповідь тим, хто заявляє, що необхідно відпустити ринок алкоголю з числа державного активу.

Чи ведуться вже переговори з потенційними покупцями?

Ми не уповноважені займатися цим питанням. Цим займається Фонд державного майна України. Зараз нашим основним завданням є підтримка компанії.

За вашою оцінкою, чи відбудеться приватизація в 2019 році?

Ми живемо від виборів до виборів. Зараз ми не розуміємо, хто у нас буде президентом і чого очікувати в майбутньому. Поки продовжуємо збільшувати капіталізацію підприємства, працювати над продуктивністю і економічними показниками. Коли постане питання приватизації, можна буде залучити інвестора і продати підприємство за розумну ціну.

Чи є заборгованість із зарплати?

По заробітній платі ніяких заборгованостей немає. Ми все виплачуємо своєчасно. Фонд заробітної плати підприємств, які стоять, становить приблизно 150 млн гривень на рік. Якщо зараз припинити виплачувати зарплати людям на цих підприємствах, ми втратимо активи.

Хто на сьогоднішній день є основним споживачем продукції ДП "Укрспирт"?

90% виготовленої продукції ми продаємо горілчаним компаніям. Це наші основні партнери. Ми можемо продавати біоетанол або хімічну продукцію, на яку є великий інтерес, а також омивачі, парфуми,і т. д. У складі багатьох продуктів є спирт. У газовій промисловості, коли бурять свердловину, додають суміш спирту (метанол - ред.), Але зараз застосовується метанол російського виробництва. У нас вже є розробки, як замінити його на етанол (органічний спирт), який ми виробляємо. На сьогоднішній день спектр застосування спирту дуже великий. Щороку ми не заповнюємо європейські квоти експорту біоетанолу, оскільки не виробляємо його в потрібній кількості.

Підприємство готове закривати внутрішній попит на етанол?

Ми повинні розвивати галузь переробки на постійній основі. Ми порахували з експертами, що окупність інвестицій в переробні компанії становить приблизно 3 роки, після чого ці вкладення будуть приносити дохід.

Як ви оцінюєте заяви, що ціна на спирт в 2010-2013 роках формувалася необґрунтовано?

Монопольне становище дозволяло екс-менеджерам компанії не працювати в напрямку модернізації, зниження собівартості продукту і ігнорувати пошук нового ринку збуту. Вони просто щороку піднімали ціну на спирт, виконуючи певні фінансові показники, отримавши прибуток, "пиляли" ці гроші і ділили між собою. Це питання потрібно задати правоохоронним органам, які ніяк не можуть закрити кримінальні справи.

Схема така, що ціна встановлюється на початку року, і її не можна змінити протягом року?

Ні, ми ж не можемо прогнозувати, яка ціна на ресурси і сировину буде в наступному місяці. Одним з факторів зміни ціни може бути сезон. Влітку газ і зерно завжди дешевше, ніж восени. Ми зробили ліцензію на те, що "Укрспирт" може бути газовим трейдером. Це дає можливість купити певну кількість газу, залишити його в сховищах і використовувати у виробництві по хорошій закупівельній ціні. Але всі ці плани зараз рухнули, так як заарештували рахунки. Два роки тому була перша спроба заблокувати рахунки. Банк відмовив нам в кредиті для купівлі газу за гарною ціною. Доводилося робити щомісячні закупівлі, тому складно щось планувати. Аналогічна ситуація з зерном. В осінньо-зимовий період збору зернових ціна на сировину низька, так як на ринку його багато. Можна в ці періоди закупити сировину, газ і працювати, маючи рентабельну собівартість готового продукту.

Який, на вашу думку, повинна бути ціна за 1 пляшку горілки об'ємом 0,5 літрів?

Я думаю, що нам потрібно піднімати економічні показники країни і підвищити платоспроможність українців, тоді ми зможемо продавати алкоголь по будь-якій ціні. Сьогодні в Європі пляшка горілки коштує дорожче, ніж у нас. Я не прихильник того, щоб люди вживали алкоголь. Нам потрібно наростити виробництво технічного спирту. Але з огляду на той факт, що наші співвітчизники все ж вживають спиртні напої, необхідно дати їм можливість купувати якісний товар за доступною ціною. Тоді люди не будуть купувати контрафакт і шукати дешевий коньяк в інтернеті за 50 грн.

Як ви прокоментуєте, що тіньовий ринок алкоголю складає від 50 до 60%?

Цифри можуть називати люди, які обізнані у даному питанні. Експерти вбачають ці цифри хибними. Нам ці твердження ні про що не говорять. Ми можемо тільки констатувати факт того, що частина ринку відпала через тимчасово окуповані території країни, тому попит впав на дорогий і якісний алкоголь. Сьогодні бачимо тенденцію, що міцні спиртні напої менше споживають, ніж слабоалкогольні. У тому числі через високу вартість.

Сьогодні у нас є індикативна ціна на готовий продукт - 89,90 гривень (при вмісті спирту в ньому на 6 гривень).

В інтернеті можна купити алкогольний напій навіть в пласмасовій тарі і в якихось інших ємкостях, але ми все розуміємо, що це нелегальний продукт. Недостатньо ефективно ведеться боротьба з контрафактом, і ми можемо запропонувати впровадити електронний облік. У липні після прийняття закону про нульову ставку акцизу кожне підприємство, яке виробляє спирт, має вести електронний облік. Додатково потрібно ввести електронну акцизну марку. Завдяки цьому є шанс виключити можливість підробки, так як в перспективі кожен клієнт може стати фінансовим інспектором, відсканувати QR-код і дізнатися, де і коли був виготовлений товар. У світі вже давно існує практика електронного контролю за акцизними товарами. При введенні системи у виробників буде більше відповідальності за виготовлення і реалізацію товару.

Безпосередньо за переміщення і реалізацію товару відповідальність несе Державна фіскальна служба України. Контрафакт на ринку алкоголю є, але точні цифри я не можу назвати. Єдине, що можу сказати, ми бачимо тренд на зниження закупівлі спирту горілчаними компаніями.

Скільки потрібно інвестицій, щоб запустити систему електронного обліку?

Якщо враховувати, скільки людей помирає щодня від контрафактного алкоголю, гроші не мають значення. Я не можу назвати точні цифри.

Є думка, що контрафактний спирт надходить з державних підприємств. Як ви це прокоментуєте?

Я можу повністю спростувати ці чутки. На 40 заводах, які ми прийняли на баланс, забезпечений повний контроль над оборотом і пересуванням продукції. Спирт це не вода, яку можна набрати в озері або річці. Спирт потрібно зробити з чогось, а точніше, використовувати газ, електроенергію, сировину і робочу силу. Всі витрати фіксуються. Дурниці кажуть про те, що держпідприємства є джерелом всього контрафакту в країні. Потрібно хоча б раз подивитися, як відбувається процес виготовлення продукту. Якщо на підприємстві і є крадіжка, то в невеликій кількості. Крадіжка - це людський фактор, і його не можна виключати. За 2017-2018 роки ми не виявили недостачі в масштабних кількостях.

В Україну у великих кількостях нелегально завозять спирт і напої з вмістом спирту. Основний постачальник нелегального алкоголю - Молдова. Відомі випадки, коли будували цілі шляхопроводи, щоб перекачувати спирт. У Вінницькій області постійно фіксуються випадки ввезення контрабандного спирту. Помічені чорні схеми з Білорусі та Росії. Ці країни для нас є конкурентами в алкогольній галузі. Велика кількість ввезення дешевого спирту в країну приведе до того, що незабаром стане ще складніше легальним шляхом конкурувати з дешевими продуктами.

Усередині країни також відкривають підпільні заводи. Ми заявили про 3-4 таких підприємствах тільки в минулому році.

Що стосується загальної ситуації на ринку алкоголю, то попит народжує пропозицію. Але якби маленькі магазини не пропонували контрафактний спирт і готовий алкоголь сумнівної якості та походження, то люди не мали б можливості його купувати.

В інтернеті пропонують літр спирту, як зазначено в оголошенні, заводського - за 30 гривень. Чи є сенс везти його з іншої країни і продавати в Україні за такою низькою ціною?

Йде мова про російський  спирті "Альфа", білоруський та молдавськоий. Чому є сенс його везти? Собівартість спирту невисока. Наприклад, ми реалізуємо спирт приблизно за 34 гривні за літр. Це відпускна ціна горілчаним компаніям. Якщо наша відпускна ціна 34 гривні, держава додатково нараховує вартість акцизу ще на 126 гривень. Якщо до нас заїжджають танки з іншої країни, то чому не ввозити спирт і не продавати по 30 гривень?

Скільки в Україні виробляється алкогольних напоїв на основі якісного спирту?

Ми виготовляємо весь спирт за державними стандартами. Це дуже високі вимоги до якості продукту.

Як на роботу підприємства вплинули санкції з боку Росії?

Ніяк. Їм, напевно, більше "пече" то, що ми запускаємо виробництво власного палива. З країною-агресором ми не торгуємо і не плануємо цього робити.

Який відсоток ринку ми втратили через окуповані території?

Я думаю, що приблизно 15%. Великі горілчані компанії, які мають величезний обсяг поставок в різні країни світу, не відчули на собі втрату.

За вашою оцінкою, чому великі гравці алкогольної галузі прагнуть перенести виробництво в інші країни?

Це більше спекуляція. Ми проаналізували кількість робіт і ціну подібного переміщення компанії. І вважаємо, що у тих компаній, які переїхали, існують інші причини так робити. Не секрет, що багато української горілки продається на території РФ, окупованих територіях України, можливо, банально перебуваючи тут, набагато складніше відправляти горілку туди.

Чи є зараз зовнішній тиск, яке заважає діяльності підприємства? Рейдерство, блокування рахунків?

Ні, цього всього зараз немає. До 2014 року була мета керівників підприємства і влади працювати для поповнення особистих кишень. Після того як змінилася влада, ніхто не став шукати тих людей, які здійснювали свої чорні справи. На нас наклали купу штрафів - в цілому на суму 4 млрд грн, і тепер доводиться через суди та інші інстанції вирішувати ці проблеми. Ми вже дійшли до Верховного суду і на даний момент маємо блокування рахунків, штрафи і т. д. Але якщо розібратися, то тут стягувати нема з кого. Раніше ніхто не покарав за це відповідальних людей, і не посадили жодного з тих керівників, які грабували підприємство.

Яка зараз доля екс-керівників підприємства?

Про останнього керівника Лабутіна всі так активно розмовляли. Але я розумію, що ті розслідування, які проводили правоохоронні органи, не змогли переконати румунів видати його Україні. В результаті він отримав політичний притулок. Якщо їх не переконали ті матеріали, які вдалося зібрати, значить виникає інше питання, а чи дійсно ця людина є злочинцем? Яка зараз ситуація, краще запитати правоохоронні органи. У нас більше 100 кримінальних справ, і вони до цих пір розглядаються.

Чим закінчилося звернення до Антимонопольного комітету?

Ми підемо в суд. У 2017 році була сильна плутанина з цінами, тому ми звернулися до Антимонопольного комітету, щоб отримати роз'яснення. Але комітет не дав чітких пояснень, і через півроку до нас нагрянули з перевірками. Я думаю, що ці дії замовлені. По-іншому я це назвати не можу. На жаль, є дуже багато зацікавлених людей в тому, щоб підприємство було збитковим.

Все дуже складно як з цими розслідуваннями, так і в роботі самого підприємства. Про що можна говорити, якщо банально раніше не було 1С: Бухгалтерія. Всі підприємства об'єднали, але не створили єдиної звітної бази. Кожен як хотів, так і здавав звіти. Тільки зараз ми домоглися впровадження на підприємстві єдиної бази.

Ви відкрили мережу фірмових магазинів. Чому ви вирішили торгувати в роздріб?

Це іміджеве рішення. Ми вже відкрили 7 точок продажів і бачимо зростання продажів. Велика кількість споживачів просто не розуміють, де купити якісну горілку, тому ми даємо цю можливість. ДП "Укрспирт" - це державне підприємство, і весь товар, який продається в наших магазинах, це продукти нашого виробництва і партнерів. Ми знаємо яка сировина використовувалася, щоб виготовити товар. Паралельно ми опрацьовуємо можливість додати ряд продуктів харчування, щоб споживач міг купити все необхідне в одному місці.

Яка вартість однієї пляшки горілки в фірмовому магазині?

У нас позначена мінімальна державна ціна - 89,90 гривень за 0,5 літрів. Товар, який продається в магазині від наших партнерів, має інші ціни.

Який обсяг товару реалізується через роздрібну торгівлю, і який товар користується попитом?

Зараз фірмові магазини працюють в тестовому режимі. Підсумкові висновки можна зробити через певний період часу. Відпускається близько 600 видів продукції. Після фінального опрацювання, коли бізнес буде стабільно працювати, почнемо продавати бренд за франчайзинговою системою.

Найбільшим попитом користуються горілки нових торгових марок "Старожитня", "Наша воля" у прозорій і матованій пляшці, а також набуває популярності нова горілка преміум-класу "Український дух" (Ukrainian spirit) 0,7 л, в індивідуальній сувенірній коробці або без коробки .

Новою розробкою, яка надійшла у продаж в 2019 році, стала настоянка "Український дух з перцем" 0,7. Також користуються стабільним попитом традиційні види горілок "Волинська" 0,5 л і "Віче" 0,75 л в сувенірному виконанні у матовій пляшці. Обсяг продажів горілки в фірмовому магазині "Волинська горілка" в 2018 році склав 658,3 декалітрів (або 11 213 пляшок) на суму 1 180,7 тис грн.

Підводячи підсумок розмови, хочеться відзначити, що модернізація виробництва, впровадження нових технологій плюс навчання персоналу - це все витрати. Капіталовкладення у подальшому будуть впливати на ціноутворення продукту. Якщо зараз більшість українців не можуть дозволити купити спиртне за тією ціною, яка є на ринку, то в майбутньому тим більше не зможуть його купувати. Як ви це прокоментуєте?

Це не зовсім так тому, що ми створюємо нові робочі місця, платимо податки державі, тим самим підвищуючи платоспроможність українців. Ці фактори мають мультиплікативний ефект. Якщо у нас буде більший попит на зернові фермерів, збільшиться кількість робочих місць, тоді українці будуть більше заробляти і зможуть дозволити купувати будь-який товар за доступними для них цінами.

Розмовляла Наталія Лошакова

Фото: Емма Солдатова

Дата: 21.02.2019
Зворотній дзвінок
Зворотній дзвінок