Прес-релізи

Об’єднана профспілка ДП «Укрспирт» звернулася до Президента Зеленського і можновладців «Слуги Народу» з вимогою не допустити руйнування галузі та звільнення працівників.

Об’єднана профспілка ДП «Укрспирт» звернулася до Президента Зеленського і можновладців «Слуги Народу» з вимогою не допустити руйнування галузі та звільнення працівників.

Об’єднана організація Профспілки працівників агропромислового комплексу в Державному підприємстві спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» (далі – ООП АПК в ДП «Укрспирт») звертається з наступним.

На сайті Верховної Ради України 23 жовтня 2019 року було зареєстровано законопроект № 2300 «Про внесення змін до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» щодо лібералізації діяльності у сфері виробництва спирту етилового, яким передбачено скасування державної монополії на виробництво та продаж спирту етилового з 01 січня 2020 року та фактичне відкриття імпорту спирту в Україну.

Крім того, в засобах масової інформації постійно з’являється інформація про криміналізацію спиртової галузі, а міністр Милованов Т.С. особисто дозволяє собі називати працівників ДП «Укрспирт» - бандитами. На даний час, виробництво спирту в Україні, крім ДП «Укрспирт» здійснюють підприємства концерну «Укрспирт», Державне управління справами та Міністерство охорони здоров’я України. Це неприпустимі звинувачення на фоні майбутнього проведення незваженої приватизації спиртових підприємств, враховуючи, що функції контролю за обігом підакцизних товарів в Україні, в тому числі спирту етилового покладено на Державну податкову службу України.

Саме за ініціативи ДП «Укрспирт» було встановлено сучасні електронні витратоміри-лічильники спирту етилового, які на даний час успішно функціонують на спиртових заводах. З 2016 року відсутні будь-які кримінальні справи (провадження) за фактами незаконного (необлікованого) виробництва та/або реалізації спирту етилового. Окрім того, від Державної податкової служби України відсутні будь-які повідомлення стосовно незаконного виробництва спирту.

Такі звинувачення призведуть лише до знецінення активів та банкрутства галузі. Дивує, що на проведену Міністром розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України нараду не були запрошені представники профспілок підприємства, а лише великі виробники горілчаної продукції.  Пропозиції  працівників щодо реформування ДП “Укрспирт” та галузі в цілому не були почуті.

Ці заяви викликають серйозне занепокоєння серед працівників ДП «Укрспирт», яких понад 4200 та пов’язаних з ними фермерських господарств що постачають продукцію на підприємство, які переважно проживають у віддаленій сільській місцевості. Як правило, для працівників сільської місцевості робота на спиртовому заводі є єдиним джерелом доходу в сім’ї. Яскравим прикладом «прискореної та необдуманої» приватизації є цукрова галузь країни, яка фактично була знищена в результаті неефективних та невиважених управлінських рішень.

Крім того в колективі викликає обурення призначення на посаду в.о. директора ДП «Укрспирт» людини що має конфлікт інтересів, пов’язана з російськими компаніями та вітчизняними виробниками горілки, чия діяльність на посаді керівника ДП «Укрспирт» в 2015-2016 роках викликає питання не лише в трудовому колективі, а й в правоохоронних органах.

Блескун С.В. будучи радником Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Милованова Т.С. негативно відгукувався про працівників спиртової галузі (ДП «Укрспирт») з якими працював називаючи їх бандитами та саботажниками, чим показував свою зневагу до них.

Слід вказати, що ДП «Укрспирт» за останні 2 роки суттєво покращило фінансові-показники діяльності підприємства, зокрема вивело зі збитків ДП «Укрспирт» з 1 півріччя 2017 року, розробило законодавчі зміни, які було підтримано Верховною Радою України, розробило стратегічний план розвитку та вдосконалено управлінську модель підприємства, збільшило прибутковість від господарської діяльності тощо. ДП «Укрспирт» по прибутковості входить до ТОП 4-х компаній сільськогосподарської галузі України.

До прикладу, слід вказати:

 • зросли обсяги товарної продукції, зокрема, на 58% зросли обсяги виробництва спирту етилового технічного;
 • обсяги реалізації спирту етилового зросли на 71% у 2017 році, та 36% у 2018 році;
 • на Великолюбінському МПД ДП «Укрспирт» впроваджено технологію виробництва продукції «Суміш запашних речовин» для парфумерної і косметичної продукції, чим забезпечено імпортозаміщення на вітчизняну сировину для парфумерної галузі країни;
 • налагоджено роботу Воютицького МПД ДП «Укрспирт», Залучанського МПД ДП «Укрспирт», Новоборовицького МПД ДП «Укрспирт», Ковальовського МПД ДП «Укрспирт», а на Луцькому МПД ДП «Укрспирт» відновлено виробництво державної горілки на внутрішній ринок та вперше налагоджено експорт горілчаної продукції;
 • здійснено впровадження систем бухгалтерського та управлінського обліку, електронного документообігу на базі програмних продуктів від українського виробника, дані програми забезпечують прозору облікову політику підприємства;
 • підприємство відмовилося від корумпованих закупівель природного газу, а натомість вперше прийнято участь на енергетичних біржах, що дозволяє впроваджувати прозорі механізми і заощаджувати значні грошові кошти;
 • прийнято участь у розробці проекту Закону України від 23 листопада 2018 року № 2628-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування і перегляду ставок окремих податків і зборів» (зміни прийнято листопад 2018 року), яким передбачалися законодавчі зміни оподаткування спирту етилового з 01 липня 2019 року, що беззаперечно позитивно вплине на спиртову галузь України, оскільки виробники хімічної, технічної продукції та парфумерно-косметичної продукції зможуть купувати спирт вітчизняного виробництва, а не імпортувати готову продукцію з-за кордону;
 • проведено активну роботу стосовно створення законодавчого підґрунтя для функціонування та розвитку ринку рідкого біопалива в Україні, в результаті чого у Верховній Раді України зареєстровано проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розвитку сфери виробництва рідкого палива з біомаси та впровадження критеріїв сталості рідкого палива з біомаси та біогазу, призначеного для використання в галузі транспорту» за № 7348, який необхідно прийняти в найближчий час.

Президент України, під час виступів, звертає увагу на необхідності створення умов для повернення в Україну громадян, які в пошуках заробітку чи кращої долі вимушені емігрувати за кордон в пошуках роботи. Незважена приватизація спиртових заводів, які як правило розміщені у сільській місцевості та є єдиними працюючими підприємствами, залишить без роботи працівників, які в пошуках заробітку будуть вимушені емігрувати за кордон. Такими діями, ми навпаки прискоримо “робочу міграцію” громадян за кордон та по суті досягнемо іншого вкрай негативного результату. Окрім того, буде суттєво зменшено  надходження до бюджету України податку на доходи фізичних осіб.

У разі прискореної та незваженої приватизації чи демонополізації спиртової галузі у ризикове становище потрапляють аграрні виробники, оскільки не факт, що спирт етиловий буде вироблятися з їх продукції (зерна), а не імпортуватися з-за кордону.

Варто також зазначити, що ДП «Укрспирт» протягом вересня 2017 року по грудень 2018 року  фактично сплачено до бюджетів усіх рівнів 5,5 млрд. грн., з яких близько 80 млн є податком на доходи  з фізичних осіб. У разі демонополізації спиртової галузі такі надходження буде зменшено мінімум у 4 рази. 

Слід окремо наголосити, що важливим досягненням є те, що спиртова спільнота, незважаючи на складнощі, не зменшилася та на сьогоднішній день складає понад 4200 працівників, а Лучечко Ю.М. отримав звинувачення у тому, що не звільняв працівників підприємства.  

У випадку демонополізації спиртової галузі України в «турборежимі» та подальшої незваженої приватизації,  спиртова галузь буде безповоротно знищена, а з нею багатовікові традиції. Окрім того, викликають подив прямі заяви, що керівника ДП «Укрспирт» було безпідставно звільнено, а причина звільнення є «ніяка».

Вимагаємо:

 1. Відкликати законопроект від 23 жовтня 2019 року № 2300 «Про внесення змін до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» щодо лібералізації діяльності у сфері виробництва спирту етилового, як такий, що знищує спиртову галузі України та суміжні галузі переробки сільськогосподарської сировини, загрожує безробіттям, соціальною напругою та новою хвилею масової імміграції з країни;
 2. Переглянути призначення Сергія Блескуна на посаду в.о. директора ДП «Укрспирт», як особи що має конфлікт інтересів та не може працювати на керівних посадах в галузі. Дослухатися до думки трудового колективу ДП «Укрспирт» при прийнятті кадрових рішень та провести конкурс на посаду керівника ДП «Укрспирт» у передбачений законодавством спосіб;
 3. Включити делегованих представників профспілкових виборних органів, а саме Сосницького Віталія Володимировича, Дмитерка Олега Михайловича та Радзьоху Катерину Валеріївну до роботи в комітетах та підкомітетах Верховної Ради України, комісіях та робочих групах органів державної влади з реформування спиртової галузі України, в тому числі з розгляду законопроекту від 23 жовтня 2019 року № 2300;
 4. Внести зміни до Кримінального кодексу України та посилити кримінальну відповідальність за незаконне виробництво та/або реалізацію підакцизної продукції (спирту етилового, лікеро-горілчаних виробів тощо).

У випадку ігнорування наших вимог ми змушені будемо вдаватися до проведення мирних акцій під стінами органів державної влади, в тому числі загальногалузевого страйку із зупиненням виробничої діяльності та відвантаження готової продукції.

Дата: 28.10.2019
Зворотній дзвінок
Зворотній дзвінок